Księgowy, księgowa – jak zacząć wykonywać ten zawód? Jakie kwalifikacje są potrzebne?

Nie ulega wątpliwości, że w obecnych realiach rzetelna księgowa jest na wagę złota. Przyda się w każdej firmie, niezależnie od tego, czy mowa o niewielkim startupie, czy ogromnym i solidnym zakładzie pracy. Na szczęście profesjonalna księgowość jest na wyciągnięcie ręki, gdyż wiele osób chce pracować w miejscu, jakim jest biuro rachunkowe lub jednoosobowej działalności. Dobrze będzie wyjaśnić, jakie wymagania trzeba spełnić, aby pracować jako księgowa lub księgowy.

Dobra księgowość – czyli jaka?

Profesjonalne biuro księgowe musi cechować się paroma ważnymi kwestiami. Przede wszystkim obsługa klienta musi być odpowiednia – mowa tutaj przede wszystkim o indywidualnym podejściu do wymagań każdej osoby, która zamierza skorzystać z usług, jakie oferuje dane biuro księgowe (takie jak chociażby http://ksiegowygdynia.pl/). Istotne jest również zupełnie rzetelne podejście do wszystkich czynności – księgowość charakteryzuje się tym, że oczekuje bycia dokładnym oraz rozważnym, w związku z czym księgowa powinna być osobą nad wymiar odpowiedzialną. 

Jakie kwalifikacje są konieczne, by zostać księgową?

Nie istnieją jeszcze w Polsce konkretne studia, które z automatu pozwalają na wykonywanie zawodu księgowej. Warto jednak ukończyć jeden ze zbliżonych kierunków, takich jak ekonomia czy finanse i rachunkowość – z pewnością zostanie to docenione przez pracodawcę, a także zapewni obszerną wiedzę oraz wymagane umiejętności, które pozwalają później na pracę w firmie, jaką jest biuro księgowe. Dobrze także ukończyć pewne kursy poszerzające kompetencje, gdyż księgowość cały czas się rozwija i stawia przed księgowymi mnóstwo wyzwań. 

Scroll to Top