Jak samodzielnie stworzyć okładki do książki?

Szybki rozwój internetu sprawił, że wielu sympatyków literatury, zaczęło o przyszłość papierowych przyjaciół. A zadziało się wręcz przeciwnie. Dużo popularnych pozycji jest (obecnie dostępnych w sieci, co jeszcze bardziej zwiększa ich popularność, a czasami jeszcze bardziej zachęca do zakupienia – np. po przeczytaniu w sieci kilku stron, podjąć decyzję o kupnie prawdziwej książki. A kiedy już go dostaniemy i książka będzie świetna, jak najstaranniej ją zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi i upływem czasu? Wynik jest prosta – samemu wykonać okładkę do takiej książki!

Kluczowe atuty okładek

Już od czasów szkolnych owijaliśmy książki w okładkę. Czynników istniało mnóstwo: aby chronić przed zniszczeniami, , po to, aby nakleić naklejkę z imieniem i nazwiskiem posiadacza, nie uszkadzając przy tym oryginalnej okładki lub zwyczajnie dlatego, by książka lepiej się prezentowała i była bardziej kolorowa. Preferencje były zróżnicowane, ale jednak funkcja była niezmienna: ochrona przed uszkodzeniem i upływem czasu. Okładki na książki towarzyszyły nam od zarania dziejów, więc warto się dowiedzieć, jak można samemu je stworzyć, na egzemplarzach, które posiadamy w swojej kolekcji.

W jaki sposób samodzielnie stworzyć ciekawą okładkę na książkę?

Własnoręczne stworzenie okładki to sposób na interesujące i twórczę spożytkowanie czasu wolnego i tym samym na bycie proekologicznym, ponieważ,bo możemy wykorzystać do takiego projektu w zasadzie wszystko co wpadnie nam w ręce. Stworzenie takiej okładki jest bardzo prostym procesem, który każdemu z nas sprawi wiele frajdy. Wystarczy tylko:

  • zdecydować jaki materiał będzie nam niezbędny – folia, makulatura a może znoszona koszulka?
  • ułożyć substytut na stole lub podłodze i położyć na nim otwartą książkę
  • w prawidłowy sposób zagiąć krawędzie, tak, by idealnie przylegały do książki
  • oprawić okładkę wybranymi dodatkami np. naklejkami, rysunkami lub literami – rzecz jasna wszystko jest kwestią upodobań i ambicji użytkownika. Jeśli nie czujemy konieczności przyozdabiania, to dajmy jej spokój.

W ten sposób przygotowana okładka do książki będzie dobrze się prezentować i chronić naszą książkę w obawie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Scroll to Top