Jak nauczyć się jeździć na rolkach?

Rolki to typ aktywnego wypoczynku, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Wyjście na rolki może być dobrą okazją do spotkań towarzyskich w plenerze. Rolki mogą też być wymagającym treningiem bądź wyciszającą okazją do wypoczynku.

Na przeciw rolkarzom wychodzi również coraz więcej gmin tworząc nowe trasy. Powstają też szkoły, których domeną jest nauka jazdy na rolkach. Wszystkie te czynniki powodują, że dziedzina ta zyskuje na popularności.

Jak w związku z tym zaczać swoją przygodę z rolkami? Jakie korzyści płyną z jazdy na rolkach? Jak skomplikowana jest nauka jazdy na rolkach?

Jakie korzyści płyną z jazdy na rolkach?

Jazda na rolkach może dawać rozrywkę na wielu płaszczyznach. Jest to na tyle uniwersalna dyscyplina, że niemal wszyscy bez względu na wiek mogą znaleźć w niej coś dla siebie.

Jest to fantastyczna idea pod kątem imprez rodzinnych. Wspólne pokonywanie kolejnych kilometrów potrafi zbliżyć do siebie ludzi. Podobnie jak wspólna nauka jazdy na rolkach – jest to możliwość sympatycznego spędzenia czasu we wspólnym gronie.

Rolki, w zależności od intensywności mogą też być wymagającym treningiem dla mięśni nóg. Jeżdżąc nawet na niewysokich obrotach spalane jest multum kalorii, co jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia.

Nauka jazdy na rolkach jest warta rozważenia, gdy chcemy się odpocząć. Rolki bardzo dobrze wpływają na układ nerwowy, dzięki czemu redukują stres, który mógł powstać w rezultacie np. ciężkiego dnia w pracy czy w szkole. Endorfiny wytwarzane dzięki tej formie aktywności fizycznej dają kopa do działania i dbają o nasze zdrowie psychiczne.

Zatem, jeśli jeszcze nie umiesz jeździć na rolkach – warto się nauczyć. Nauka jazdy na rolkach i szlifowanie techniki na starcie bywa trudne. Jednak jest to umiejętność będąca w zasięgu absolutnie każdego.

Co należy wiedzieć zanim zaczniemy jeździć na rolkach?

Po pierwsze jest to dyscyplina, którą trzeba polubić – w innym wypadku człowiek nie będzie czerpał z tego radości. Na początek zatem warto wypożyczyć parę rolek, ochraniacze na kolana, łokcie oraz kask i samemu się przekonać.

Oczywiście początki bywają być trudne. Dlatego też warto pierwsze szlify zbierać pod opieką doświadczonych rolkarzy. Nauka jazdy na rolkach kierowana przez osoby z doświadczeniem bez wątpienia będzie przyjemniejszym doświadczeniem niż samodzielne próby.

Jedną z pierwszych czynności, których uczyć nas będą trenerzy będzie nauka bezpiecznego upadania. Brzmi średnio? Być może, ale nawet doświadczeni rolkarze muszą być na upadki przygotowani. Zwłaszcza gdy nauka jazdy na rolkach jest na wczesnych etapach należy być gotowym na liczne wywrotki.

Istotnym elementem nauki jazdy na rolkach jest przybranie właściwej pozycji wyjściowej – tułów lekko pochyla się do przodu, a nogi nieznacznie ugina w kolanach. Pozwala to na zachowanie równowagi.

Nauka jazdy na rolkach, jak i sama jazda powinna być poprzedzona rozgrzewką. Rozgrzane ciało jest efektywniejsze i lepiej radzi sobie z wysiłkiem. Co więcej unikamy w ten sposób potencjalnych kontuzji.

Postaw na doświadczenie – z kim uczyć się jeździć na rolkach?

Wszystkie nabyte podczas nauki umiejętności będą później przez nas wykorzystywane w ruchu miejskim. Trzeba zatem się mocno natrudzić by nauka jazdy na rolkach była efektywna.

Z pomocą przychodzą nam profesjonalne szkółki, gdzie pod okiem specjalistów można zbierać szlify. Wsparcie od osoby zaznajomionej z rolkarskim światem powinno sprawić by uczeń się nie zniechęcał nawet w przypadku początkowych niepowodzeń.

Scroll to Top